BLOG

Garderoba kapsułowa, czyli wiosenne porządki w szafie (i nie tylko)!

garderoba kapsułowa

Często zastanawiasz się co na siebie włożyć, mimo że Twoja garderoba jest wypełniona po brzegi? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Już na wstępie przywołam stwierdzenie: przez dwa lata nie włożone – nigdy więcej nie noszone. Potraktujmy je jako punkt wyjścia do zgłębienia dzisiejszego tematu, którym jest garderoba kapsułowa. Czas zająć się jej wnętrzem i przygotować na już zadomowioną wiosnę. Pójdziemy o krok dalej, bo nie będą to zwykłe porządki – te, o których mowa z założenia pozwolą nam odzyskać czas i sprawią, że poranne dylematy staną się przeszłością. Zalet jest znacznie więcej, zaczynamy.

Czym jest garderoba kapsułowa?

Sięgnijmy do historii. Jest to termin, który w świecie mody funkcjonuje już od półwiecza. Zgodnie z ideą tego określenia w szafie powinny znajdować się takie ubrania, które można łączyć ze sobą na wiele różnych sposobów. Cechuje je uniwersalne zastosowanie, kolory i wzornictwo pasujące do jak największej liczby innych ubrań i dodatków. Zasada jest prosta: kilkanaście ubrań i niemal nieograniczone możliwości stylizacyjne. W myśl tej teorii, wybieramy i kupujemy tylko te rzeczy, które staną się bazą przynajmniej dwóch, trzech różnych stylizacji.

Bardzo ważnym punktem stworzenia udanej kapsuły jest dostosowanie jej do stylu życia i preferowanych aktywności dnia codziennego. Głównie po to, by odzież, którą kupujemy nie wisiała w szafie jak eksponat, ale była regularnie noszona!

Co wchodzi w skład szafy kapsułowej?

Tak jak wspomniałam, wszystko powiązane jest z naszym stylem życia. Każdy z nas żyje w inny sposób, co przekłada się też na ubrania, które znajdują się w naszym posiadaniu. Jeśli pracujemy w miejscu, w którym obowiązuje dress code, ubrania naturalnie warto dopasować do obowiązujących w nim zasad. W zależności od preferencji w sposobie spędzania wolnego czasu i aktywności, których się podejmujemy, nie możemy zapomnieć o ubraniach dedykowanych również tej części naszej codzienności (zestaw na rower, jogging, trekking czy wspinaczkę górską). Ulubiony set do chodzenia po domu też ma tu swoją szczególną pozycję. W tej kategorii znajdziemy dresy, piżamy, szlafroki, bieliznę, itp. Uzupełnieniem naszej garderoby będą kostiumy na szczególne okazje, takie jak suknia na bankiet, przyjęcie komunijne czy inne uroczystości. Ważną część garderoby kapsułowej stanowią też dodatki i akcesoria takie jak szaliki, apaszki, biżuteria, chustki, czapki.

Na moim przykładzie, sprowadza się to np. do 4 szaf kapsułowych (ta ilość jest ruchoma, dla każdego inna) w ramach jednej garderoby:

  • odzież codzienna do pracy, tzw. smart casual;
  • odzież domowa;
  • odzież elegancka na wyjątkowe okazje;
  • odzież sportowa;
  • plus dodatki.
BROWN EYED AND BEYOUTIFUL .COM

Postaw na jakość i klasykę

Niezależnie od panujących trendów, których dynamika ostatnio jest bardzo wzrostowa, zawsze dobieraj ubrania do własnej sylwetki i upodobań. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: w czym czujesz się najlepiej? Jeśli rzadko chodzisz w spódnicach, ich liczbę warto ograniczyć do minimum. Ta sama zasada dotyczy każdej innej części garderoby (oraz kolorów)!

Garderoba modułowa lubi klasyczne formy i naturalne kolory. Dlaczego? Bo właśnie w takim wachlarzu posiadania, łatwo jest łączyć jeden element z drugim. Kluczowa jest tu też ponadczasowość formy. Jej symbole to ubrania takie jak: mała czarna, biała koszula, jeansy, top, szpilki w kolorze czarnym bądź nude. Te ubrania, w dobrej jakości, będą modne zawsze, niezależnie od sezonu! Jak to działa? Niemal z zamkniętymi oczami sięgasz po jeden, klasyczny element ubioru i masz pewność, że drugi stanie się jego idealnym dopełnieniem. Proste? Proste!

Bardzo często pada też pytanie o ilość elementów wchodzących w skład takie szafy. Są różne szkoły, ale wszystkie mówią o liczbie bliskiej 40 sztuk. Jednak ważniejsze od ilości jest ich zastosowanie, te ubrania mają być po prostu noszone!

Czy szafa kapsułowa to rozwiązanie dobre dla wszystkich?

Garderoba kapsułowa oczywiście nie jest dla każdej z nas. Pasjonatki mody, zwolenniczki częstych zakupów, kobiety lubiące wszelkie nowości, eksperymenty i podporządkowane panującym trendom – mogą nie odnaleźć się w kapsułowym ładzie. 🙂 Każda z nas jest inna, ma inne przyzwyczajenia i potrzeby. Garderoba kapsułowa zdecydowanie wpisze się w profil kobiet, które od zawsze szukały sposobu na zaoszczędzenie miejsca na półkach i wprowadzenie do wnętrza szafy ogólnego porządku. Takie rozwiązanie można potraktować ponadto jako formę pozbycia się od dawna nienoszonych rzeczy i zrobienia z nimi czegoś pożytecznego dla innych (o takich sposobach już za chwilę). Zbyt duży wybór czasami utrudnia tylko ostateczną decyzję, zaś odpowiednio wyselekcjonowane propozycje wręcz same łączą się w pary. To oczywiście bardzo istotne dla kobiet (i mężczyzn, nie zapominajmy o panach), których praca zawodowa definiuje pewien, obowiązujący dress code. Dla kogo jeszcze? Dla wszystkich tych, którzy rzeczywiście przyszłościowo myślą o miejscu, w którym żyjemy. Konsumpcjonizm, co prawda napędza gospodarkę, ale przyczynia się jednocześnie do niszczenia naszej planety oraz wyzysku osób, które odpowiadają za produkcję odzieży. To także niewątpliwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i tak cennego dziś czasu.

Zalety garderoby kasułowej

Pokuszę się o stwierdzenie, że garderoba kapsułowa w zasadzie nie posiada wad. W sytuacji, gdy nie sprawdzi się konkretnej osobie, można ją z czasem rozbudować do stanu wyjściowego i wrócić do pierwotnych nawyków. Osoby, które pokuszą się jednak o porządki w szafie i odnajdą w nowym rytmie mogą liczyć na następujące korzyści:

  • oszczędność pieniędzy i czasu spędzonego w garderobie, a co za tym idzie szybkie decyzje dotyczące wyboru stylizacji na dany dzień;
  • zmiana nawyków zakupowych: sięgamy po rzeczy ładniejsze, bardziej wyszukane i lepszej jakości. Nawet dysponując stosunkowo mniejszym budżetem, zamiast na ilość, w tym przypadku stawiamy na jakość. Lepszy efekt osiąga się bowiem kilkoma markowymi, przyjemnymi dla oka elementami, wykonanymi z wyższej jakości materiałów;
  • większa uważność i świadomość swojego stylu ubierania;
  • komfort i dobre samopoczucie wynikające z zorganizowanej przestrzeni wokół siebie;
  • i wiele innych, przekonasz się!

Oddaj i pomóż innym

Skoro jesteśmy już przy zaletach… poza tymi oczywistymi, warto dostrzec też drugą stronę medalu – stronę, która pomoże nie tylko nam, ale też (a może nawet przede wszystkim) innym. Cały czas mam przed oczami misję, której podczas urlopu na Zanzibarze podjęła się pomysłodawczyni profilu, założycielka fundacji QMarzeniom – Magdalena Mucha. Na tym i wielu innych przykładach opieram swoje przekonanie, że ubrania, które nie przydadzą się już nam, mogą dla równowagi być priorytetowe dla innych. W zależności od preferencji, można je też sprzedać lub oddać w posiadanie sklepów charytatywnych, które tchną w nie drugie życie. Takie działanie jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też zdecydowanie daje poczucie, że robimy coś wartościowego dla innych. Zdradzę, że szykujemy dla Was coś specjalnego… będzie to sklep marzeń, sklep nietypowy, bo charytatywny, ale o tym już wkrótce. Ciii.

Koniec z przeciążonymi półkami, na których trudno utrzymać porządek!

Ograniczamy czas spędzony w garderobie i mówimy pas nieuzasadnionemu przywiązaniu do przedmiotów. Garderoba kapsułowa to rzecz jasna niemała rewolucja i pewne logistyczne wyzwanie! Jednak skoro tu z nami jesteś, wiemy, że wyzwań się nie boisz. Zupełnie poważnie, polecam wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić poranny czas (oraz nerwy) i wypróbować takie podejście jako nowy styl życia! Tego typu porządki, można bowiem w analogiczny sposób przeprowadzić na wielu innych płaszczyznach codzienności! Spróbuj!

P.S. A jak wygląda Twoja szafa? Może podzielicie się z nami sprawdzonymi metodami jej tworzenia? Czekamy na Wasze komentarze.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn