BLOG

Marka osobista: pierwsze kroki

marka osobista

W dzisiejszych czasach budowanie pozytywnego wizerunku to już nie kaprys, a właściwie pewien wymóg. Nie jest tajemnicą, że często rozmowa rekrutacyjna zaczyna się… jeszcze przed rozmową – pierwsze wrażenie robimy bowiem w sieci (choć nie tylko o pierwsze chodzi). Marka osobista to Ty. W zasadzie, dotyczy ona nie tylko Twojego życia zawodowego, ale również prywatnego. Gdy szukasz pracy, poznajesz nowych partnerów biznesowych, gdy prowadzisz jakiekolwiek rozmowy – Ty i Twoja marka to rzecz nierozłączna. Właśnie dlatego tak ważne jest, by o nią właściwie zadbać i zacząć budować już teraz.

Jesteś marką

Na każdym etapie naszego życia rozwijamy naszą markę osobistą. Doskonalimy ją poprzez kursy, szkolenia, doświadczenie zawodowe i nabyte umiejętności. Wszystko, co robimy oraz decyzje, które podejmujemy mają na nią realny wpływ.

Chcąc stworzyć definicję pojęcia marka osobista, użyję następujących słów: to zespół cech i wartości, które stoją za daną osobą i są gwarantem określonej jakości. Inaczej mówiąc marka osobista to kreacja, przez pryzmat której będziemy oceniani przez innych, a w następstwie to właśnie ona pozwoli nam wyróżnić się na tafli marketingowych komunikatów generowanych przez naszych potencjalnych konkurentów. Definiując swoją markę, warto też na wstępie odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: kim jestem i dokąd zmierzam?

Skoro wiemy już czym jest marka osobista, w każdym następnym kroku powinniśmy pracować nad sposobem jej postrzegania. To znaczy wyeliminować jak najwięcej jej wad i postawić na samodoskonalenie, zachowując przy tym autentyczność tego procesu.

Marka osobista – czyli to Cię wyróżnia

Autorka książki „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” – Joanna Malinowska – Parzydło mówi wprost:

„Wbrew pozorom nie chodzi o to, czym się w życiu zajmujesz i jaki tytuł widnieje na Twojej wizytówce. To może się zmieniać. Rzecz w tym, jak się komunikujesz i jakie pozostawiasz po sobie ostatnie wrażenie. Ostatnie, bo pierwsze wrażenie ludzie nauczyli się już skutecznie weryfikować.”

Nawet jeśli jeszcze tego nie wiesz, tak jesteś marką! Każdy z nas nią jest, ale tylko nieliczni potrafią nią dobrze zarządzać! Wbrew obiegowym opiniom, ważne jest, by nie tylko o Tobie mówili, ale również co i w jakim kontekście mówią. Przykłady? Jest ich naprawdę wiele. Już teraz zachęcamy do obserwowania kont prowadzonych przez Roberta Lewandowskiego, Martynę Wojciechowską, Mamę Ginekolog czy Magdalenę Muchę (of course). J

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, Twój wizerunek w sieci

Powiem to raz jeszcze: dzisiaj pierwsze wrażenie robimy w szeroko rozumianej sieci. Jako zatrudniający bądź zatrudniany musimy mieć świadomość, że zanim dojdzie do osobistego spotkania, specjalista ds. rekrutacji sprawdzi nasz profil w popularnym serwisie Linkedin, zobaczy politykę naszych postów zamieszczanych w mediach społecznościowych, obejrzy zdjęcia, wyszuka informacje w Google. Internet nie zapomina, sprawny rekruter cofnie się też o kilka lat, np. do czasów studiów. Anonimowość, na którą mogliśmy kiedyś liczyć nie istnieje. Czy to źle? Michał Szafrański w książęce „Finansowy Ninja” przekonuje nas, że taki stan rzeczy ma wiele plusów, o ile oczywiście zadbamy o swój wizerunek!

„Fakt, że przyszły pracodawca wyszukuje informacje o Tobie, może działać również na Twoją korzyść. Przecież w trakcie pierwszych 3-6 sekund osobistego spotkania mógłbyś zostać niewłaściwie oceniony. Jeśli rekruter będzie szukał informacji o Tobie w Internecie, to zapewne poświęci na to więcej czasu”

Co warto zrobić już teraz?

  • wpisz swoje imię i nazwisko do wyszukiwarki Google i zwróć szczególną uwagę na to, co pojawia się na pierwszym miejscu;
  • przejrzyj swój profil na Facebooku oraz Instagramie (i innych platformach), sprawdź czy nie ma tam zdjęć/treści, których wstydziłbyś się ujawniać potencjalnemu pracodawcy/klientowi;
  • odpowiedz sobie na pytanie, czy wszystko, co publikujesz działa z korzyścią  dla Ciebie? Jeśli nie, zmień to;
  • zadbaj o estetykę profilu.

Podstawa świadomego kształtowania wizerunku ma jedną złotą, ponadczasową zasadę: zachowaj dla siebie swoje poglądy polityczne i unikaj mówienia tego, co mogłoby sprawić komuś przykrość. I pamiętaj, że personal branding w dobrym wydaniu, nie ma nic wspólnego z walką o sławę i  przysłowiowe lajki (!)

Pokaż swoje mocne strony

Zadajmy sobie teraz pytanie, co ma dla nas większą wartość: dobre CV czy profil/blog osoby, który wskazuje na realną gotowość do wykonywanego zawodu. Nie tak dawno słowo blog było słowem niszowym, dzisiaj to hobby może stać się kartą przetargową i najlepszą wizytówką każdego z nas. Blog staje się też często trampoliną do wystąpień publicznych, a nawet daje motywację do podjęcia kolejnych kroków, np. napisania książki. Tym sposobem niejedna osoba, systematycznie rozwijająca się w danej dziedzinie, została okrzyknięta mianem eksperta.

Dodam, że tematyka bloga nie musi iść w parze z wyuczonym zawodem. Ona często wypływa z pasji, z zainteresowań, które odkryliśmy stosunkowo niedawno, bądź na które wcześniej nie było czasu i warunków. Czasami nawet nie chodzi o tematykę, ale o sposób prowadzenia bloga. Kryje się za nim estetyka i jakość pracy, pomysłowość i zdolność nazywana lekkim piórem.

Krótko mówiąc buduj swój prestiż, zanim podejmiesz w życiu radykalne kroki. Nic nie działa na skróty. Chcesz być lepszy od konkurencji, potrzebujesz czasu, by wznieść się na bezpieczny, oddalony od nich poziom.

Co podniesie Twoją wartość w oczach innych?

Znowu rozważania te sprowadzimy do rozmowy o pracę, bo ona symbolicznie obrazuje wartość marki osobistej. Podobnie jest z rozmową o podwyżce. Jeśli przez kilka miesięcy dobrze i efektywnie wykonujesz swoją pracę, to Twoja pozycja wyjściowa do negocjowania wynagrodzenia jest dużo lepsza.

Co zatem może dodatkowo zwiększyć Twoją wartość w oczach innych? Podajemy kilka kluczowych pozycji, które wskazuje Michał Szafrański – zdobywca wielu nagród w kategorii Blog Roku, który urósł do roli eksperta finansowego (nie posiadając wykształcenia w tym kierunku):

  • rekomendacje od innych osób, istnieje coś takiego jak program rekomendacji. Warto sprawdzić, czy nowy pracodawca już go posiada. Jeśli tak, spróbuj dotrzeć do osób, które mogłyby Cię polecić, chcąc uzyskać prowizję od pracodawcy za zaproponowanie kandydata do pracy;
  • doświadczenie zawodowe, formalne wykształcenie coraz częściej traci na wartości (oczywiście poza zawodami specjalistycznymi, takimi jak lekarz czy prawnik). W pozostałych przypadkach liczy się doświadczenie – brzmi banalnie, ale działa nadprzeciętnie;
  • rozpoznawalna marka albo inaczej istnienie zewnętrznego potwierdzenia statusu eksperta. Jeśli chcesz być zauważony, nie zaszkodzi prowadzenie bloga, ciekawego kanału w mediach społecznościowych czy posiadanie na swoim koncie ciekawych wystąpień publicznych (telewizja, konferencje branżowe, webinary).
  • certyfikaty i nagrody, zawsze warto chwalić się dodatkową wiedzą. To pokazuje, że swój prywatny czas poświęcasz na rozwój i poważnie podchodzisz do swoich umiejętności. Wszelkie certyfikaty, dyplomy i nagrody pokazują, że jesteś osobą ambitną i zdecydowanie ponadprzeciętna. 
  • dobry i pozytywny wizerunek, czyli przyjemna aparycja. Uśmiech, schludny wygląd, otwartość, umiejętność słuchania, gotowość do rozmowy – zawsze będą w cenie.

Wiecie, że z badań wynika, że wszyscy dbamy głównie o estetyczne i ciekawe CV i w tej materii stajemy na wysokości zadania, a niestety mniejszą wagę przykładamy do rzetelnego przygotowania się i jakości rozmowy kwalifikacyjnej. To faktycznie daje do myślenia.

Podusmowanie

Reasumując, marka osobista to najważniejsza marka w naszym życiu. Od jej jakości zależy jak postrzegają nas inni. I choć w tym kontekście ceniona przez wielu anonimowość schodzi na drugi plan, to spoglądając na to z drugiej, pozytywnej strony… dzięki możliwościom Internetu mamy pewną kontrolę nad pierwszym wrażeniem, które wywieramy na ludziach (w tym pracodawcy czy pracownikach). Tym sposobem  Ty i tylko Ty stajesz się odpowiedzialny za to, w jaki sposób odbierają Cię inni. Ślad, który zostawiamy po sobie w życiu codziennym i w świecie wirtualnym buduje naszą markę osobistą. Kończąc, postaraj się dążyć do tego, aby inni patrząc na Ciebie od razu kojarzyli Cię z wartościami, które prezentujesz, firmą czy wypracowanymi przez Ciebie kompetencjami. Marka osobista to Ty – warto mieć tego świadomość i z uwagą stawiać kolejne kroki w procesie jej zarządzania. Tempo i jakość naszej kariery i życia w ogóle z pewnością na tym zyska.

Paula

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn