BLOG

10 inspirujących cytatów, które mogą stać się drogowskazem

inspirujące cytaty

Zdarza Ci się, że Twoje myśli utknęły gdzieś w tzw. martwym punkcie? Myślisz o czymś, nie potrafisz przestać i wciąż szukasz najlepszego rozwiązania. Chodzi o wskazówkę, która niczym wiatr przegoni najcięższe chmury i naświetli kierunek wyjścia. Co się wtedy dzieje? Przed oczami pojawia Ci się złota myśl, taka, która momentalnie stawia Cię na dobre tory. Bierzesz oddech i z dużą ulgą ruszasz „przez życie” dalej. Taką moc mają właśnie mądre i inspirujące cytaty. Niby nic, kilka słów, a jednak tak bardzo dużo. Może same w sobie nie są silnikiem, ale w danym momencie potrafią konkretnie popchnąć do przodu! Ja już mam swoją listę, a Ty?

Okupione latami doświadczeń

Dzielę się z Wami moją szczęśliwa dziesiątką cytatów, które znajdują zastosowanie w wielu momentach życia. Nawet w tych najbardziej zawiłych, bo pamiętajmy, że cytat, zanim powstał, został okupiony latami doświadczeń osoby, która go wypowiedziała. Powinniśmy o tym pamiętać i nie bagatelizować wartości oraz sensu tych kilku słów. Cytat to pewne przypomnienie, to drogowskaz, po który można sięgać tak często, jak tylko sytuacja tego wymaga. Warto zatem mieć swoją spersonalizowaną listę i korzystać z niej według własnych potrzeb.

W dzisiejszych (niełatwych) czasach słowo pisane jeszcze bardziej zyskuje na wartości. Dodaje otuchy, pomaga podjąć najlepszą, możliwą decyzję i pozytywnie pobudza wyobraźnię. Masz już w ręce notes i długopis?

Moja inspirująca dziesiątka

#1

Nigdy nie trać nadziei, nawet kiedy wydaje Ci się, że gorzej być nie może – nadzieja to początek wszystkiego.
– Aleksander Dumas

No właśnie. W dobrym, pozytywnym nastawieniu tkwi cały sukces. Wierząc i mając nadzieję, zawsze znajdziemy nowy początek. Pomocne jest tu też myślenie, że wszystko dzieje się po coś. Czasami ciężko wytłumaczyć sobie to, co nas spotyka: jest trudne, ciężkie, nieoczekiwane, logika nie zna wówczas argumentów, które mogłyby do nas przemówić… Wtedy zawsze myślę sobie, że gdzieś na końcu tego zawiłego tunelu jest światło. Musi tam być.

#2

Sztuka życia polega mniej na eliminowaniu naszych problemów,  a bardziej na rozwijaniu się dzięki nim.
– Bernard Baruch.

Każda bariera, każda przeszkoda bywa rozwojowa. W obliczu problemu, nasz umysł koncentruje się a obszarze, który należałoby udoskonalić i tak też się dzieje. Mam ponadto nieodparte wrażenie, że większość przełomowych przedmiotów – wynalazków wręcz, usprawniających nasze życie, powstało w zderzeniu z problemem, które finalnie rozwiązują. Niech będzie to zatem żywą symboliką naszego prorozwojowego podejścia do trudnych sytuacji. Jak się nie da, jak się DA!

#3

Z kłopotami jest odwrotnie niż ze szczęściem: własne wydają się znacznie większe od cudzych.

– Andrzej Niewinny Dobrowolski

O tak… to ta przysłowiowa trawa, która u sąsiada zawsze jest jakoś bardziej zielona. Porównywanie się z innymi mamy już chyba zakorzenione. I niestety zawsze… z tendencją do szali przechylonej w naszą  stronę: ja to jednak mam gorzej. Nasza perspektywa to patrzenie na sam wierzchołek, nie wiemy na jakiej podstawie się utrzymuje, to dlatego porównywanie się z kimkolwiek, obojętnie od kontekstu – nie ma najmniejszego sensu i co gorsze jest destrukcyjne. Doceniać, widzieć szklankę do połowy pełną i nie porównywać się z innymi – trzy podstawowe zasady. Załóż zatem różowe okulary, patrz przez pryzmat kolorowych szkieł i zawsze dostrzegaj więcej plusów niż minusów.

#4

Jeśli weźmiesz jedną dziesiątą energii, którą tracisz na narzekanie i wykorzystasz ją do rozwiązywania problemów – będziesz zdumiony, jak dobrze sprawy mogą się układać .
– Randy Pausch

Zapewne wiecie, że 80% naszych zmartwień dotyczy zdarzeń, które nigdy nie będą mieć miejsca. Natura człowieka działa czasami inaczej niż powinna, a nasza energia trafia nie tam gdzie potrzeba. Warto to sobie uświadomić i spróbować zmienić te nierówne proporcje. Nie narzekajmy, tylko działajmy!

#5

Szczęście można znaleźć nawet w najciemniejszych czasach,  trzeba tylko pamiętać, aby zapalić światło.
– J.K. Rowling

To trochę na obecne czasy… Długo oczekiwany rok 2020, mimo wyjątkowości układu cyfr, nie jest do końca takim, jak go sobie wyobrażaliśmy… I choć faktycznie nie zawsze świeci w nim słońce, to mimo to powinniśmy szukać szczęścia w małych, często przyziemnych rzeczach. Nie możemy lecieć do ciepłych krajów, odwiedźmy nasz rodzimy Bałtyk, nie możemy iść do kina, zróbmy sobie domowy pop corn i obejrzyjmy film na salonowej kanapie – nie możemy być wszędzie, ale możemy być razem. Po prostu weźmy do ręki latarkę i poszukajmy w ciemności tych małych – wielkich rzeczy, które budują naszą codzienność. Nie mamy wpływu na wszystko, zatem kontrolujmy i upiększajmy to, co możemy.

#6

Twoje teraz nie jest twoim zawsze.
– John Green

Ten cytat warto mieć w głowie w kontekście myślenia o tym, co udało nam się posiąść… Być może to złe słowo, poprawniej byłoby je zamknąć w cudzysłowie i chwile się nad nim zastanowić. Relacje i towarzyszące im uczucia są doskonałym przykładem tego, że to, co tu  i teraz nie jest nam dane na zawsze. Zarówno o miłość, jak i o przyjaźń należy zabiegać każdego dnia. Dbać, pielęgnować, doceniać. Tak samo dzieje się ze zdrowiem. Teraz nie oznacza zawsze. Bądźmy czujni.

#7

Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali.
JP II

Samorealizacja, rozwój, codzienne doskonalenie się. Róbmy to dla siebie i sami poddawajmy się ocenie. Nasza wielkość nie tkwi w tym, że jesteśmy w stanie zmienić cały świat, ale w tym, że jesteśmy w stanie sukcesywnie zmienić samych siebie. Zmieniajmy się na dobre i dążmy do doskonałości. W samym dążeniu jest już dużo dobrego.

#8

Właściwością człowieka jest błądzić,   głupiego w błędzie trwać. Żyć to myśleć.
– Cyceron

Życie to myśleć i działać. Nieomylny jest tylko ten, co nic nie robi. Nie oceniajmy. Kiedy zaczynamy kreować mity na temat ludzi, pozbawiamy się tym samym nadziei na zmianę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest po prostu człowiekiem i każdy z nas może popełnić błąd.

#9

Punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie.
– Napoleon Hill

Bądź wytrwały. Są tacy, którzy będą cię krytykować i sabotować twoje decyzje. Dlatego znajdź w życiu to, co naprawdę chcesz robić. Tylko tak dotrzesz do wewnętrznej motywacji, która pozwoli ci iść do przodu. To wszystko to właśnie pragnienie.

#10

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.
– Walt Disney

Brzmi bajkowo, ale tak właśnie jest i tu postawmy kropkę.

Otaczaj się dobrymi słowami!

Słowa, którymi się otaczasz, wpływają na to, co czujesz, jak się zachowujesz, kim jesteś i jaki jest Twój tok myślenia. Dlatego warto je dobierać z troską, uwagą i pełnym zaangażowaniem. Dokładnie tak samo jak z ludźmi, nośnikami pięknej i dobrej mowy. Chętnie poznam Waszą listę mądrych słów.

Odezwijcie się.

P.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn